Asortie Mobilya Masko Mağazasında Samimi Söyleşi

Yönetici 22 Ekim 2013 1
Asortie Mobilya Masko Mağazasında Samimi Söyleşi

KLASİK MOBİLYANIN LİDER MARKASI ASORTİE İLE SAMİMİ SÖYLEŞİ

Öncelikle “Asortie” adı ile başlamak istiyorum. Çok ilginç bir isim. Bu ismi bulurken nelerden esinlendiniz.
Asortie isminin bulunması ve marka olarak kabullenilmesinin süreci çok ilginç. Biz önce farklı isimlerde yoğunlaşmış ve o isimler ile ilgili marka çalışmalarını da yapmıştık. Fakat firma kurucularımızdan Gafur Yılmaz Bey, birgün bizim markamızın adı Asortie olsun dedi. Herşey hazırken isim değiştirmek neden diye düşünürken, Asortie bizim de çok hoşumuza gitti. Tam olarak bir anlam ifade etmese de Asortik ve süslü anlamlarına çağrışım yaptığı için markamızın adını Asortie olarak belirledik. Daha sonra firma adını da marka ile aynı lsin diye Asortie Mobilya olarak değiştirdik. Başlangıçta ve sonrasında aldığımız olumlu tepkiler, iyi bir isim seçtiğimiz konusunda bizi rahatlattı. Asortie ismini seçtiğimiz için gerçekten çok memnunuz.

asortie_mobilya

Asortie’nin Markalaşması için neler yaptınız?
Herşeyden önce biz mobilya sektöründe 47 yıllık bir geçmişe sahip olsak da Asortie markası yeni bir oluşum. Markalaşma süresinde ilk yaptığımız tabiki resmi işlemler. Patent ve marka tescil işlemlerinden sonra, tasarımı tamamen ize ait olan ve kullanıcının keyifle gezebildiği bir web sayfası yaptık. Biz herseyden önce yeni yüzyılda hızla ilerleyen teknoloji ve internet imkanlarını iyi değerlendiriyoruz. Çok mükemmel ve gösterişli bir mağaza tasarımından sonra sizi dünyaya açan iyi bir web sayfasına da ihtiyacınız oluyor. Fonksiyonel bir web tasarımı yaptık. Sadece Türkiye için değil, dünyanın her yerinde klasik mobilya tutkunlarına hitap edecek bir site yaptık.  Türkçe’nin dışında İngilizce, Rusça, Fransıca ve Arapça yayın yapıyor. Bunun yanında Asortie’yi duyurmak için farklı reklam ve tanıtım projelerimiz devam ediyor. Ama biz Asortie’ nin bu kadar kısa vadede tanınacağına inanıyorduk. Çünkü Asortie herşeyi ile çok farklı bir marka. İnsanlar da artık farklı olanın peşinde.

Sadece klasik mobilya tasarımlarını mı üretiyorsunuz?
Asortie mobilyanın asıl işi “insanların mutlu olacağı yaşam mekanları üretmek”. Biz tasarımlarımızı klasik, modern, avangarde veya country diye sınıflandırmıyoruz. Bizim için en iyi mobilya rahat, şık ve dayanıklı mobilyadır. Aynı alanda hem klasik hem de modern unsurları kullandığımız birçok özel projemiz var. Evlerini dekore ettiğimiz birçok müşterimiz, salonlarında klasik tarzı seçerken, oturma odalarında daha rahat edecekleri modern tarz tercih edebiliyorlar. Özellikle de çocuk ve genç odalarını daha çok spor tarzda dekore ediyoruz. Yani bize göre asıl olan müşterimizin hayalindeki yaşam alanını tasarlamak ve üretmektir. Ama showroomumuzda sergilediğimiz özel ürünlerimizin birçoğu klasik mobilya. Bunun yanında modern koltuk takımları, köşe takımları ve genç odalarını da sergiliyoruz.

Mobilyalarımızın kalite ve tasarımlarında nelere dikkat ediyorsunuz?
Asortie mobilyaları herseyden önce, büyük bir özveri ile üretiliyor. Müşterilerimizin hayalindeki mekanı tasarlamak ve üretmek için dikkat ettiğimiz en temel konu, yaptığımız işin içimize sinmesidir. Biz kendimizin kabullenmediği bir ürünü müşterimize sunmayız. Tasarımda kesinlikle bir moda akımını takip etmeyiz. Çünkü bize göre moda, insanın yaşamak veya olmak istediğidir. Onun için biz sadece müşterimizin yaşamak istediği ürünleri tasarlarız. Üretim sürecinde en dikkat ettiğimiz konu ise kaliteli hammadde kullanarak, istenilen ürünü zamanında ve eksiksiz üretmek. Zaman bizim için çok önemli. Öyleki artık insanlar evlerinde yıllarca birlikte yaşayacağı  mobilyaları almak için dahi çok fazla zaman harcayamıyorlar. Yeni aldıkları veya baştan dekore ettikleri mekanlarına bira önce taşınmak istiyorlar. Biz bunun bilincinde olarak üretim sürecimizi kaliteden taviz vermeden hızlandırıyoruz. İnsanların hayal ettikleri evlerine veya ofislerine biran önce kavuşmaları için çok hızlı ve sistematik çalışıyoruz. Asorti mobilyalarını tercih edenler, en kaliteli ürünlere en uygun fiyata ve en hızlı şekilde sahip oluyorlar.

resim34-4

Mobilyalarınız el işçiliği ile mi üretiliyor?
Klasik mobilya ürünleri bildiğiniz gibi genellikle oymalı ve altın veya gümüş varaklı ürünlerdir. Söz konusu oyma ve varak olunca da işin içine el işçiliği girmiş oluyor. Asortie klasik mobilyaları el işçiliği ile üretiyor. Zaten üretim sürecine makinayı dahil etmeniz çok zor. Genel kalıpların kesilmesi gibi işler makine ile yapılsa da klasik mobilya daha çok el işçiliği ile şekillenmen bir sanat. Mesela bir fabrika veya atölyeden birkaç saat içinde onlarca hatta yüzlerce koltuk takımı, tv ünitesi, masa, sandalye üretilebilir, oysa klasik mobilya atölyesinde bir adet koltuk takımın üretilmesi günleri hatta haftaları alabiliyor.

Son dönemde birçok yerde rastladığımız “Kendi evini kendin tasarla” kampanyasındaki hedefiniz nedir?
Artık insanlar heryerde karşılaştıkları ve binlerce adet üretilen fabrikasyon ürünleri kullanmak istemiyor. Kendilerini yansıtan ve içinde bulunmaktan mutluluk duydukları mekanlarda yaşamak istiyorlar. Mesela misafirliğe gittiğiniz biryerde evinizdeki ile aynı olan bir koltuk takımı ile karşılaşmak veya sizinki ile aynı yemek odası takımında yemek yemek hoşunuzu gider mi? Şahsen bu durum benim hoşuma gitmez. Bence dünyada milyarlarca insan ve ve bu insanları birbirinden ayıran özellikle var. İnsanlar ortak özellikleri olsa da nasıl birbirine benzemiyorsa, bizce yaşam alanları da birbirine benzememesi lazım. Her insan kendi içini yansıtan ve sadece ona özel unsurlarda dizayn edilmiş mekanlarda yaşamalı diye düşünüyorum.

Asortie’nin “kendi evini kendin tasarla” kampanyası ile, herkese kendine özel bir ev tasarlamayı arzuluyoruz. Sadece ev değil aslında, ofis, otel, malikane gibi çok özel projeleri de bu kampanya ile tasarlıyor ve üretiyoruz. Amacımız kullanıcının kendini rahat ve mutlu hissedeceği bir mekan yaratmak.

Bu kampanya nasıl işliyor. Süreçten kısaca bahsedermisiniz?
Kampanya çok kapsamlı. Ama siz kısaca bahsetmemi istiyorsunuz. 🙂 Şöyle kısaca bahsetmek gerekirse; evini veya ofisini dekore etmek isteyen müşterilerimiz bize gelirler. Öncelikle mekanın ince ölçüsü alınır ve iç mimarlarımız müşterimiz için şık ve fonksiyonel birkaç alternatif tasarımı üç boyutlu olarak tasarlar. Müşterimizin beğendiği tasarım belirlenir ve ona uygun ürünler müşterimiz ile birlikte seçilir. Daha sonra üretim aşamasına geçilir. Kampanyanın en önemli detayı üretim aşamasında müşteri her zaman söz sahibi olur ve üretimin her detayını takip edebilir. Böylece müşteri üretilen ürünler ile ilgili bir sürprizle karşılaşmaz. Daha sonra üretilen ürünler mekana uygulanır ve perde, duvar kağıdı, halı gibi tamamlayıcı materyaller ile desteklenir. Böylece müşterimiz sadece kendine özel yaşam mekanına kavuşmuş olur. Kişiye özel mekan tasarımında mekanın her alanı çok etkin şekilde kullanılmış oluyor.

resim34-3

Asortie’ nin hedefleri hakkında bilgi verebilir misiniz ?
Asortie misyon edindiği hedefleri ile de farklı bir yerde. Bizim amacımız mobilya üretmek ve satmak değil. Biz her yaşam mekanında varolmak için yola çıktık. Hedefimiz bir dünya markası olmak değil, birçok dünya markasına ilham kaynağı olmaktır. Hedefimiz büyük, yolumuz uzun… Ama biz bu gerçeği bilerek bir adanmışlık duygusu ile Asortie için çalışıyoruz. İlk üç yıllık hedefimiz Asortie denildiği zaman insanların aklında özgün ve kaliteli mobilya olgusunu oluşturmak. 5 yıl içinde dünyanın önemli mobilya markaları arasında olmak ve 10 yıl içinde de klasik mobilya denildiğinde Türkiye’de ve dünyada akla ilk gelen isim olmak. Uzun vadede hedefimiz ise her eve girmek ve herkesin severek kullandığı bir Asortie ürününe sahip olmasıdır.

Mağazanızın konsepti çok farklı ve çok lüks. Neden bu kadar lüks bir mağaza yapma ihtiyacı duydunuz?
Bizim çok temel bir müşteri politikamız vardır. ” Müşteri Kraldır.” Bize gelen müşteriler alışveriş yapsın yada yapmasınlar bizim için çok önemlidir. Bundan dolayı müşterilerimizi en iyi şekilde ağırlamak ve onları memnun şekilde uğurlamak istiyoruz. Bize gelen tüm misafirler mağazamızın çok güzel olduğunu söylüyor. Ama biz bunu asla yeterli görmüyoruz. Bundan dolayı mağazamızda asla tadilat eksik olmaz. Müşterilerimizin rahatı ve konforu için herbir detayı eksiksiz düşünüyor ve her yeniliği hemen uyguluyoruz. Amacımız başta da dediğim gibi mağazamıza gelen misafirlerimizi memnun etmek.

Mağazanıza gelen müşteriler ne görecek?
Mağazamıza gelen misafirlerimiz herseyden önce Asortie kalitesini yerinde görme ve değerlendirme imkanına sahip olacaklar. Bunun yanında mağazada teşhir edilen onlarca klasik yemek odası takımlarını, klasik yatak odası takımlarını, klasik salon takımlarını, klasik duvar ünitelerini, klasik ofis mobilyalarını, çok özel yağlı boya tabloları, el yapımı klasik avize modellerini ve yaşam mekanları farklı birçok aksesuarı görebilirler. Ama en önemlisi de Asortie mağazasına gelen misafirlerimiz iddia ediyorum, hiçbir yerde görmedikleri ilgi ve güleryüzü göreceklerdir.

asortie_mob(1)

Bayilik sistemine geçmeyi düşünüyormusunuz?
Bayilik sistemi herşeyden önce ciddi bir sorumluluk istiyor. Biz müşterilemizi tanıyoruz ve ona göre davranıyoruz. Onlara bir alıcı satıcı gibi değil, uzun soluklu bir dost gibiyiz. Ama bayilik vereceğimiz kişi veya kurumlar bu ilkeyi ne kadar yaşatabilecekler. Biz bununla ilgili olarak çekincelerimiz olduğu için ve kalitemizden de taviz vermek istemediğimiz için şimdilik bayilik sistemine sıcak bakmıyoruz. Gerekirse talep edilen yerlerde şube açabiliriz. Zaten halihazırda da bununla iligli birkaç teklif var. Hatta Libya, Suudi Arabistan ve Bulgaristan’dan da teklif aldık. Ama şuan düşünüyoruz sadece.

Ürünlerinizi internetten satmayı düşünüyor musunuz?
Biz özel dekorasyon ve özgün modeller yaptığımız için internetten satış zor bir aşama. Ama e-ticaret faktörünün hızla geliştiği günümüzde biz farklı bir proje ile çok yakında internet satışında yerimizi alacağız. Türkiye’de şuan bir örneği olmayan farklı ir yöntem ile internetten satış yapacağız. Şimdilik fazla detay vermeyelim. Biraz merak edin:)

Peki biraz da duygusal konulardan bahsedelim. 🙂 Asortie’nin fiyatları nasıl?
Biraz önce Asortie’nin hedeflerinden bahsederken her evde mutlaka bir Asortie ürününün bulunmasını istediğimizi söylemiştik. Şimdi her evde bir ürününün bulunmasını isteyen bir firmanın fiyat politikası da mutlaka herkese hitap edecek esneklikte olması lazım. Bizim fiyatlarımız müşterilerimizin beklentilerine göre değişiyor. 50 metrekarelik bir salon 25 bin TL ye dekore edilebilir 250 bin TL ye de dekore edilebilir. Bu fiyatı tamamen müşterimizin tercihleri belirliyor.

Hep Asortie ile ilgili konuştuk. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Kendimden bahsetmek pek alışık olmadığım bir durum aslında. Nereden başlayalım bilmiyorum. 1981 İstanbul doğumluyum. Esnaf bir ailenin altıncı ve son çocuğuyum. Lise eğitiminden sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretmenlik eğitimi aldım. Kısa bir öğretmenlik hayatımdan sonra Erciyes Üniversitesi”nde ekonomi eğitimi aldım. Farklı firmalarda finans müdürü ve ekonomist olarak çalıştım. Daha çok sermaye piyasası ve borsa konularında çalıştım. Bunun yanında bilgisayar ve yazılım konularına olan merakım beni farklı web projelerine itti. Mobilya aile mesleğimiz aslında, çocukluğumdan beri mobilya ve dekorasyon ile iç içe oldum. Asortie, aslında unutamadığımız o geçmişin bir yansıması. 2008 yılında öğretmen olan eşim ile evlendim. Şuan 2,5 yaşında Seden Su adında dünya tatlısı bir kızım var.

Son olarak eklemek istediğiniz birşey varmı?
Ben herkesi Asortie mağazasına bekliyorum. Kendilerine vakit ayırıp, hiçbir yerde göremeyecekleri mükemmel mobilya tasarımlarını mutlaka yakında görsünler. Misafirlerimiz şehir dışından gelecekse web sayfamızdaki Asortie VİP sayfasından ziyaret formu doldurmaları durumunda onların tüm ulaşım, konaklama vs. işlerini organize ediyor ve mağazamızda ağırlıyoruz. Masko Mobilya Kenti 4B Blokta bulunan mağazamıza gelme imkanı olmayan müşterilerimiz ise www.asortie.com web sayfamızı ziyaret edebilirler.


One Comment »

  1. Deniz 28 Kasım 2013 at 10:42 - Reply

    asortie mobilyanın binası da en az tasarımları kadar dikkat çekici ve şık bir görünüme sahip. maskoyu gezerken direkt dikkat çekiyor.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica