Ev dekorasyonunda yapılan hatalar

Yönetici 23 Ekim 2013 1
Ev dekorasyonunda yapılan hatalar

EV DEKORASYONUNDA EN FAZLA YAPILAN HATALAR!

Dekorasyon yaparken yanlış ölçüler, uyumsuz renkler harcanan para ve emeğin heba olmasına neden oluyor

Yazın gelmesi ile birlikte yeni bir eve taşınan kişi sayısı da artıyor, tabi buna bir de düğün sezonu da eklendi. Bugünlerde nişanlı çiftler harıl harıl ev arıyor, evini bulunlar ise evlerini döşemenin derdinde. Tercihe ve zevke uygun bir ev bulmak kadar o evi döşemekte dışardan zevkli gibi görünse de bazen kabusa dönüşebiliyor.

Evin ölçüsü ile mobilyaların ve halıların ölçülerini birbirlerine uymadığı zaman ev dekorasyonu kabusa dönüşebiliyor. Yanlış renk seçimleri ise harcanan para ve emeğin heba olmasına neden oluyor. Asortie Mobilya Genel Müdürü Murat Erat, yeni ev bir kurmadan önce, dekorasyon işlerine girişmeden önce iyi araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

Yeni evlenecek çiftlerin birincil önceliği kendi zevk ve tarzları olmalı. Unutmayın bu evde siz oturacaksınız, başkaları değil. O nedenle başklarında fikir alabilirsiniz ama onların tarz ve zekvine göre evinizi döşemeyin!

ev_dekorasyonu2

Ev dayayıp döşerken en sık yapılan hatalar ve çözüm önerilerini sizin için derledik:
Mobilya almadan önce oda ölçülerini öğrenin: Asortie Mobilya Genel Müdürü Murat Erat bu konuda şu tavsiyelerde bulunuyor: “Mobilya ölçülerini net belirlemeniz ve o doğrultuda mobilyacınıza sipariş vermeniz önemli. Mobilya bir evin dekorasyonu için harcanan bütçede önemli yer tutar. O yüzden ölçü konusunu kesinlike atlamayın. Evinize uygun ölçülere göre mobilya siparişi verirseniz, sonrasında mobilyaların küçük veya büyük kalması sorunu yaşamazsınız.”

Halıların ölçülerini doğru aldığınızdan emin olun: Parça halılar oda zemininin kenarlarından ortalama 30-38 cm daha içeride olur. Bundan daha az yer kaplayan halılar fazla küçük olabilir. Odanıza büyük ve küçük gelen bir halının dekorasyonunuzu kabusa dönüştüreceğini unutmayın!

Duvarda pastel renkler her zaman iyi durmaz: Renkler ruhunuzu yansıtır. Evde yaşayanların bütün psikolojisi etkiler. Evdeki eşyayı duvarların rengi gösterir. Mekan büyükse renk geçişleri ve tonlamalarla derinlik kazandırın. Ana pastel rengi seçtikten sonra bir iki ton koyu rengiyle imkan tanıyın.

Yatak başı odanın odak noktasıdır: Yatak başınız yoksa duvara sanatsal resimler veya dekoratif objeler asabilirsiniz. Odayı daraltmayacaksa duvarı tamamen renge boyayabilirsiniz.

Aksesuarları zamanla beğenmeyebilirsiniz: Bu nedenle koleksiyonlarınız dışında aksesuar ve dekorastif objeye çok para vermeyin. Sıkıldığınız aksesuarlarınız varsa onlardan kurtulmaya balın.
değişitirin.

Tablonun alt kenarı kanepe ya da büfenin 20-25 cm üstünden olsun: Tablolar de dekorasyonda önemli yer tutar, zevkinizi, tarzınızı yansıtır. Koridor duvarlarında ise tablonun tam orta kısmından ilk basamak ya da zemin ortalama 168 cm olmalı.

Kirişleri vurgulamalı: Kornil, pervaz, süpürgelik gibi yapı elemanlarını beyaza boyayarak görünmez kılmaya çalışmayın. Ancak 0.5-8 cm daha inceyse duvarla aynı renge boyayabilirsiniz. Böylece daha geniş göstermiş olursunuz.

Bir odada üç farklı doku ve renkten fazla ahşap kullanmayın: Zemin, mobilyalar ve dolaplar. Eğer birbirinden farklı mobilyalar kullanıyorsanız bir kaçının kendi içinde uyumlu durmasına dikkat edin.

ev-dekorasyonundSSSDa-yapilan-yanlislar


One Comment »

  1. rukiye 26 Kasım 2013 at 10:15 - Reply

    ev dekorasyonu konusunda aslında hepimiz hatalar yapıyoruz ama aslında ev dekorasyonu yapmadan önce biraz araştırma yapılsa bence bu hatalar en aza indirilebilir.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica