Halı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler.

Yönetici 23 Ekim 2013 1
Halı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler.

HALI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DETAYLAR

Halı seçimini dekorasyondaki en önemli detaydır. Çünkü zemin kaplaması dekorasyonu tamamlayan en önemli unsurdur. Zeminde kullanılan materyalin cinsi, rengi ve işleniş tarzı mekândaki tüm dekoru etkiler. Çok iyi dizayn edilmiş bir mekanda kullanılan zıt bir halı mekanın tüm dekorunu olumsuz etkileyebilir.

Halı seçiminde en temel kural, halının şık bir arka plan öğesi mi yoksa baskın bir dikkat merkezi mi olacağına karar vermeniz. Arka plan olarak seçilen halılarda genellikle sof ve mat renkler tercihe edilirken, baskın modellerde dikkat çekici motifler ve canlı renkler tercih ediliyor.

el_halisi2

 

HALININ NEREDE KULLANILACAĞI ÇOK ÖNEMLİ

Halı seçiminde dikkat edilmesi gereken bir konu da, alacağınız halının nerede kullanılacağıdır. Örneğin yatak odasında kullanılan halı ile salonlarda kullanılan halıların aynı öğeleri taşıması beklenemez. Mesela salon halılarında artık, zemin parkelerinin daha rahat sergilenmesi için mekânın zeminini komple kapatmayacak halılar tercih ediliyor. Oysa yatak odalarında daha çok mobilyaya ve perdeye uygun ve zeminde çok fazla dikkat çekmeyen soft halılar tercih ediliyor.

MUTFAKLARDA KOLAY TEMİZLEN HALILAR TERCİH EDİLİYOR

Salonlarda daha çok gösterişli ipek halı tarzında halılar tercih edilirken, yatak odalarında ve oturma odalarında daha çok kürklü halılar ve şagi halılar tercih ediliyor. Mutfaklarda ise daha çok kolay temizlenebilen modern halı tarzları tercih ediliyor.

ÇOCUK ODALARINDA HALI SEÇİMİ

Çocuk odalarında daha canlı renkler tercih ediliyor. Son yıllarda çizgi film karakterlerinin baskılı olduğu halı modelleri artış gösterse de bugünlerde eskisi gibi rağbet görmüyor. Koridor halıları daha çok iki veya üç parçalı basit desenli veya geometrik desenli halılardan seçiliyor.

Evinizde veya ofisinizde kullanacağınız halı modellerinin mutlaka kaymaz tabanlı olmasına dikkat edin. Çünkü hem parkede hem de fayans üzerinde halıların kayma riski yüksektir. Halı seçiminde önemli olan bir diğer husus ise kolay temizlenebilen ve leke tutmayan modeller olmasıdır.

el-halisi1


One Comment »

  1. havva 5 Mart 2014 at 16:24 - Reply

    ben çocuklarımdan dolayı halı alırken kolay kolay yıpranmayan leke tutmayan kaliteli bir model seçmeye dikkat ettim. çünkü eskiden kullandığım halı ne kadar silersem siliyim kirli görünüyordu ve çok çabuk leke kapıyordu.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica