Peyzaj işçiliği ile mükemmel bahçeler

Yönetici 22 Ekim 2013 2
Peyzaj işçiliği ile mükemmel bahçeler

Bahçede Taş Peyzaj Düzenlemeleri

Bahçe deyince çoğunlukla akla hemen yemyeşil bitkiler, rengarenk çiçekler gelir. Oysa bahçe düzenlemesi ve bakımı zahmetli bir iştir ve mevsim koşulları, yer darlığı, vakitsizlik gibi nedenlerden dolayı pek çok bahçe kendi haline bırakılmıştır. Bahçede taş ve kaya peyzaj düzenlemeleri bitkilere yer veya zaman ayıramayanlar için iç açıcı alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Bahçeyi ne yapmalı, bir türlü adam olmadı diyenler için taş bahçeler hem göz dolduran hem de daha az ilgi isteyen bir alternatif. Üstelik taş ve kayaları kullanarak pek çok farklı düzenleme yapmak mümkün. Beğendiğiniz örneklerden ilham alabilir ya da tamamen kendi hayal gücünüze ve eldeki malzemeye bağlı kalarak taş peyzaj düzenlemesi yapabilirsiniz.

peyzaj4

Peyzaj düzenlemesi için kullanabileceğiniz pek çok doğal taş olduğundan söz etmiştik. Kumtaşı, mermer, granit, çakıl taşı, kalker, dolomit, dere taşları, kayrak taşı, traverten bu taşlar arasındadır. Özellikle dere taşları ıslandıklarında rengarenk ve pırıl pırıl bir görüntü ortaya koyar.

Bahçede doğal taş kullanmak bitkileri tamamen göz ardı etmek anlamına gelmez. Aksine bitkiler için yer ayırıp farklı renklerdeki taşlarla çevrelediğinizde ortaya çok daha renkli ve canlı bir görüntü çıkabilir. Peyzaj taşlarıyla yürüme yolu, merdiven, bahçe çiti gibi bitkilerinizin arasını ya da etrafını süsleyecek farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bahçeye taş döşemeden önce altta kalacak toprağa ince bir branda veya membran sererek taşlar arasında su birikmesini, taşların toprağa gömülmesini ya da yabani otların çıkmasını engelleyebilirsiniz. Yukarıda Japon bahçesi tarzında bir düzenleme görüyorsunuz. Taşlarla adeta yapay bir dere oluşturulmuş.

Bazı bahçelerde yürüme yolu olarak kullanılan ve çakıl taşlarıyla oluşturulan mozaiklerin bir diğer adı da podimadır. Çarpıcı desenleriyle podimalar bahçedeki tüm öğelerin önüne geçebilir. Bu tip bir düzenlemenin eksisi taşların zamanla yosun tutmasıdır. Ancak yosunu engellemek için ara ara ilaçlama yapılabilir.

Çeşitli peyzaj firmalarından bahçe için doğal taş temin edebilirsiniz. Ancak çoğu kez kiloyla satılan bu taşların maliyeti bitkilere kıyasla daha fazladır. Eğer çok geniş bir alandan söz etmiyorsak dere taşlarını veya çakıl taşlarını kendiniz toplamayı deneyebilirsiniz. Şehir dışına yaptığınız yolculuklardan bahçeniz için biraz taş toplamak işinizi görebilir.

peyzaj5


2 Comments »

  1. ipek 8 Kasım 2013 at 16:59 - Reply

    fil şeklinde peyzaj işçiliğini görünce aklıma tim burtonun makas eller adlı filmi geldi 🙂

  2. zümrüt 16 Aralık 2013 at 10:04 - Reply

    bahçe dekorasyonu yapaken aslında peyzaj işçiliğinin ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. bahçe için doğal taşlar satılıyor zaten kiloyla onlardan alarak çok güzel bahçe tasarımı yapmanız mümkün.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica