1980’li Yılların Mobilya Modası

Yönetici 27 Aralık 2013 1
1980’li Yılların Mobilya Modası

Nostalji Mobilyalar

Mobilyalar hayatın her alanında insanların kullanımında olan araçlardır. Eski dönemlerde en ilkel halleriyle günümüzde ise modern halleri ile insanların işlerini kolaylaştıran mobilyalar, birçok işleve ve fonksiyona sahip olarak kullanılabilmektedir. Mobilyaların kullanım alanlarına baktığımızda birçok farklı şekilde ve amaçta kullanıldığını görmekteyiz. Mobilyaların fonksiyonelliği ve modelleri, görünüşü de zaman içerisinde değişmiştir ve değişmeye de devam etmektedir. Mobilya sektörü sürekli olarak bir yenilik ve gelişim içerisindedir. Bu duruma bağlı olarak her dönemin kendine ait bir mobilya modeli ve mobilya tasarımları ortaya çıkmaktadır. Örneğin 1980’li yılların mobilya modası denildiğinde akla oldukça büyük ve ağır mobilyalar gelmektedir. O dönemin mobilya anlayışına ve kullanımına baktığımızda mobilyaların fonksiyonelliğinden çok görüntüsü ve görselliği ile ön plana çıktığını görmekteyiz. Bu nedenle mobilyalar çok daha ince bir işçilikle ortaya konsa da fonksiyonel olması bakımından sınıfta kalmıştır.

1980li Yıllarda Mobilyalar

O dönemin mobilya modellerine baktığımızda ise belirli modellerin yaygın olarak kullanıldığını görmekteyiz. Özellikle salon takımları ve salon takımı içerisinde yer alan vitrinler o dönemin mobilya denildiğinde akla gelen ilk imgelemeleri arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra o dönemin mobilya ve kaplamalarında yaygın bir şekilde çiçek desenlerinin kullanıldığını da görmekteyiz. 1980’li yılların mobilya modası uzun dönem kullanılan dayanıklı, ağır ancak görsel açıdan oldukça doyurucu mobilyaları akla getirmektedir. İhtişam bu dönemin mobilyalarında kendini olduğu gibi hissettirmektedir. Gerek mutfak mobilyaları, gerek yatak odası takımları, gerek çalışma masaları her bir mobilya kendi içerisinde oldukça gösterişli ve işçiliği sağlam olarak karşımıza çıkmaktadır.

80li-yılların-mobilyaları

80li-yılların-mobilya-modası

80li-yıllar-mobilya-modelleri

nostalji-mobilyalar

vintage-mobilya

Vintage Mobilya

Günümüzde vintage mobilya olarak da adlandırılan 1980’li yılların mobilya modası, kendine hala yaşam alanlarımızda yer bulmaktadır. Özellikle antika değeri taşıyan ve o dönemin sağlam mobilya anlayışı sayesinde günümüze kadar ulaşmış olan bir takım mobilyalar hala kullanılmaktadır. Bu durum bile mobilyaların ne denli kaliteli bir malzeme ve işçiliğe sahip olduğunu gözler önüne sermektedir.
BENZER KONULAR »

One Comment »

  1. Aydan Ulaş 29 Aralık 2013 at 00:03 - Reply

    80li yılların mobilyaları şimdilerde bile çoğu evde kullanılıyor aslında. ben özellikle antika tarzı yahut eskitme mobilyaları sevdiğimden dolayı nostaljik esintisi olan 80li yılların mobilya modasını da güzel buluyorum.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica