Art Dekor Nedir?

 Art Dekor Nedir?

1920 ila 1930 seneleri arasında Fransa’da başlayan Art Dekor bir sanat akımıdır dekorasyon ve mimari alanda oldukça etkili olan bir akımdır. Bu akım art Nouveanu akımından sonra başlamış olan bir akımdır. Art dekor çıktığı dönemde el oymacılığı işlemleri oldukça az görülür. Mobilyalardaki desenler ise genellikle geometrik olarak şekillendirilmiştir. Art Dekor akımı daha çok modern tasarımlar ve sanayi ürünlerine yer verir. Türkiye’de ise Art Dekor anlamında mobilyalar üreten en önemli kişilerin başında Selahattin Refik bulunmaktadır. el sanatları ve endüstriyel yapımı birlikte barındıran, Art Dekor akımı 1916 senesinde başlatılması düşünülse de, Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması sebebiyle o tasarım düşüncesi 1922 yılına kalmış Ve sonunda 1925 senesinde resmi olarak tanınmıştır.

Art Dekor Tarzından Önce Hangi Akım Vardı?

Osmanlı sarayları art dekor tarzından önce yapıldığı için genellikle Nouveanu tarzındadır. Dolmabahçe Sarayı mobilyaları daha Art Nouveanu bir uslupla yapılmış olup, ahşap ve çift tablalı sehpa, bu bakımdan göze çarpmaktadır. Bu akımda kuğular, dalgalı ve kıvrımlı formlar, tavus kuşları, fantastik figürler, bitki ve kadın motifleri bu tarzın en önemli motifleri arasında bulunuyordu.

Art Dekor Tarzının Özellikleri Nelerdir?

Art dekor mobilyalar için en önemli özellik olarak, sanayi tipi üretimi el işçiliğine tercih etmesi söylenebilir. Art Dekor mobilyaları diğer dekorasyon tarzlarına göre daha maskülen bir yapıdadır. Özellikle gösterişli, ağır ve soğuk bir hava oluşturan bu dekorasyon tarzında koyu ahşap renk mobilyalar ile siyah parlak lakeler, geometrik desenleri olan koyu renklerdeki halılar, kadife, saten ve deri kumaşlar, metalik tablolar ile sanat eserleri, boydan boya aynalar, parlak çelik ve krom aksesuarlar rahat bir şekilde kullanılabilmektedir.

Yer döşemesi olarak damalı, siyah ve beyaz yüzeyler ile mermer malzemeler kullanılırken, duvar kağıdı olarak ise daha çok geometrik desenler kullanılabilir. Renk alternatifi oldukça fazla olan Art Dekor tarzında klasik bir etki sağlamak için bronz, siyah, kahve ve altın tonları düşünülebilir. Art Dekor tarzı modern bir etki oluşturmak için ise yeşil, beyaz ve mavi gibi daha çarpıcı renkleri kullanabilmek mümkündür.

ardekor mobilya
Asiyan girne berjer