Bebek Odası Dekorasyonlarında Hangi Renkler Kullanılmalıdır

 Bebek Odası Dekorasyonlarında Hangi Renkler Kullanılmalıdır

Renklerin insanların psikolojisi üzerinde etkisi her zaman dikkati çeken bir konudur. Nitekim bilimsel açıklamalar da bazı renklerin insanlar üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerini ortaya çıkardı. Bu etkiler, yetişkin bir insanın üzerinde, bebekler kadar etkili olmadığı için, bebek odaları tasarımı yapılırken renkler konusuna oldukça dikkat edilmeye başlandı.

Yılların hikâyesidir ama..

Evet, büyüklerimizden ve çevremizdeki birçok insandan duyduğumuz bir bebek klişesi vardır: Kız çocuğuna pembe, erkek çocuğuna mavi renk alınır. Bu durum aslında geçtiğimiz günlerde bilimsel olarak ispatlandı. Yani yıllarca annelerimizin babalarımızın atalarımızın yaptığı mavi – pembe ayrımı doğru bir ayrım.

masif-bebek-odasi

Kız çocukları için neden pembe?

Aslında pembe renk feminen yani kadınsı bir renk değildir; onu bu halde algılayan toplum yapısıdır. Her durumda bu rengin bu şekilde kabul gördüğünü kabul edersek, şunu söylemeliyiz ki kız çocuklarının odalarının tasarımında pembenin kullanılmasının nedeni bu değildir. Kadınlar, doğuştan yaratıcı ve sosyal zeka ile donatılmıştır; sosyal zekayı tetikleyen renk ise pembedir. Bu bakımdan kız çocuklarına pembe renkli oda tasarımı yapılması, onun zeka ve kişilik gelişiminde kendini bulmasını sağlayacaktır.

bebek-odasi

Erkek çocukları için mavi..

Mavi renk, pembe renge göre daha sakindir. Mavi rengin dingileştirici ve düşünmeye odaklandırıcı bir özelliği vardır. Erkeklerin ise, zekasal açıdan karar verme yetileri, kadınlara kıyasla daha hızlıdır. Mavi renkse, erkeklerin bu doğuştan gelen özelliklerini destekler. Bu nedenle erkek bebeklerinin odalarının mavi olması önerilir.

Hangi renkler önerilmez?

Bebek odalarında çok karışık renkler kullanılmaz. Dört beş renkten oluşan kombinasyonlar bebekleri yorar. Ayrıca sarı, turuncu ve özellikle kırmızı gibi sıcak ve doyurucu renkler de bebeklerin sinir sistemini olumsuz yönde etkiler. Bu renkler yerine yeşil ve tonları, yukarıda bahsedildiği gibi mavi ya da pembe kullanılması tavsiye edilir.