Ergonomik Bilgisayar Masaları

 Ergonomik Bilgisayar Masaları

Bilgisayarlar hayatlarımıza girdi gireli, birçok işi bizim elimizden aldı. Bilgisayar teknolojisi öyle bir hal aldı ki artık bilgisayarsız bir iş düşünülemez oldu. Hal böyle olunca sürekli hareket halinde olan insan, masa başı işlerine mahkum oldu.

En az 10 saat…

Mesai saatleri 8 saattir ama mesaiden sonra eve giden insanların geneli de iki ya da üç saatlerini bilgisayar başında geçirir. Bu bakımdan artık hayatımıza bel ağrıları, sırf ağrıları, göz ağrıları gibi sorunlar dahil oldu. Bu sorunların nedeni ise bilgisayarın başında nasıl oturacağımızı bilmemek…

Bilgisayar masalarının yüksekliği…

Bilgisayar masalarının yüksekliği, ortalama bir insanın bel hizasından bir karış yukarıda olmalıdır ki bu da 65-70 santim arası bir yüksekliği bize vermektedir. Bu yüksekliğin üstünde ya da altında olan masalar, kişide sırt, bel ve boyun ağrısı yapmaktadır. Bilgisayar masası alırken mutlaka masa yüksekliğine bakılmalıdır.

bilgisayar-masalarının-yükseliği

8001_BURE_PONGO

Picture 010

ergonomik-bilgisayar-masası-nasıl-olmalı

güzel-kullanışlı-bilgisayar-masaları

Rahat koltuklar…

Bilgisayar masası koltukları, diğer ofis ya da ev koltuklarından farklıdır. Bilgisayar masalarında yüksekliği ayarlanabilir, orta yumuşaklıktaki minder ile döşenmiş koltuklar kullanılır. Ayrıca koltuk arkasının da sırtın şeklini alan türden olması, bilgisayar masası ergonomisinin joker kurallarındandır.

Bütün bunlar dikkate alındığında bilgisayar başında geçirdiğiniz ya da geçirmek zorunda olduğunu saatler sizin için işkence olmaktan çıkacaktır.