Güneşin Işıkları Evinizde Sizlere Göz Kırpacak

 Güneşin Işıkları Evinizde Sizlere Göz Kırpacak

Aydınlatma; bir ortamı ve içerisindeki nesneleri istenilen ölçütlerde görsel algılamaya uygun kılacak şekilde tasarlanmış ışık uygulamalarıdır.

Evlere uygun aydınlatmanın nasıl olacağını bilmiyor musunuz? Aşağıda yer alan makaleden ayrıntılı bilgiyi elde edebilirsiniz.

İnsan ve göz sağlığı için doğru bir aydınlatma nasıl olmalıdır? Aydınlatmanın yeterli olduğunu nasıl anlarım?

En basit anlatımıyla doğru bir aydınlatma ışık kaynağı doğrudan size yansıması açısından şöyle tanımlanabilir:

Eğer ki ışık kaynağı uzaktan doğrudan görülüyorsa bu kötü bir aydınlatmadır. İyi bir aydınlatmada göz kamaştırıcı lambayı görmezsiniz. Yalnızca lambanın aydınlattığı alanı görürsünüz. İyi düzenlenen bir dış aydınlatmada aydınlatılan bölgede gözü alan bir parlaklık oluşmaz. Gereksiz ve aşırı güçlü ışık kaynakları kullanılmaz.

aydınlatma-1 aydınlatma-2

İyi bir dış aydınlatma sistemi olan kentlerde ışık kirliliği sorunu yaşanmaz. Evler de ise aydınlatma şu şeklide olmalıdır: Antre ve koridorlarda ışık kaynaklarını koridor boyunca dizmek aydınlatma için doğru bir seçenektir. Yemek köşelerinde ve mutfak tezgâhlarında bölgesel aydınlatma kullanılması yemek köşelerinde bir ya da iki tane ışıklığın masa üzerine yansıtılması hoş bir atmosfer sağlayacaktır.

aydınlatma-3 aydınlatma-4

Sağlığımızın yanında estetik ve zevkimize hitap eden çeşitli aydınlatmalar piyasada bol miktarda bulunmaktadır. Her biri farklı bir zekâ ve sanat kombinasyonu olan bu ürünlere ait çeşitli görsellere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

aydınlatma-5 aydınlatma-6 aydınlatma-7 aydınlatma-8