Küçük Evler için mobilya Seçimi ve Dekorasyon

 Küçük Evler için mobilya Seçimi ve Dekorasyon

Küçük salon dekorasyonlarında dekorasyon çalışması yaparken ya da salonunuza uygun mobilyayı seçerken oldukça fonksiyonel ve dekoratif mobilyaları seçmeye özen göstermelisiniz. Küçük salonunuzu dizayn etmekte sıkıntılar yaşamanız oldukça doğaldır. Ancak dekore etmekte imkansız değildir. Doğru ve yerinde kullanacağınız mobilya modelleri ile istediğiniz dekoru kısa sürede salonunuz üzerinde göstermeniz mümkün olacaktır. Küçük salonunuzda yaşadığınız yerleşme problemini daha doğru seçimler yaparak minimize edebileceksiniz. Böylece hem salonunuzu lüzumsuz mobilyalardan kurtarmış olacaksınız hem de daha kullanışlı mobilyalar ile hareketli bir görünümü salonunuza getireceksiniz.

Az yer kaplayan ve küçük boyutlu mobilyalar ile salonunuzu geniş gösterin.

Salonunuzun dekorasyonunda tamamen kendi tarzınızı yansıtacağınız mobilyaları kullanmanızda fayda vardır. Çünkü salonunuz evinizin en hareketli ve yoğun olarak kullanılan bölümüdür. Bu bakımdan da işlevsel yönü ağır basan ve hayatınızı kolaylaştıracak mobilya tasarımlarını kullanarak küçük salonlarınızda daha fazla hareket alanı bulabilirsiniz. Ayrıca küçük boyutlu mobilya tasarımlarına daha fazla şans tanırsanız zarif ve şık bir görünümü de küçük salonlarınıza getirmiş olursunuz. Az yer tutan bu mobilyalar ile salonunuzu daha geniş gösterip mümkün olduğunca salonunuzun dekorunda fark yaratabilirsiniz.

modoko-oturma-grupları-resimleri-2014

Salonunuzun küçük ve dar olması nedeniyle mobilya tercihlerinde avantajlı ve çok yönlü olanları kullanmalısınız. Salonunuzda kullanacağınız koltuk takımlarında sandıklı, bazalı ya da yataklı modelleri kullanmanız son derece yerinde olacaktır. Koltuğunuzun açılabilme ve kapanabilme özelliklerine sahip olması size daha fazla kolaylık sunacaktır. Koltuk takımlarında ister klasik olsun isterse de modern olsun, hangi modeli seçerseniz seçin mutlaka yerden hafif yükseklikte olanları seçmeye özen göstermelisiniz. Bu mobilya modelleri özellikle temizlik yaparken zorlanmayacağınız türdendir. Bu yönüyle ev hanımlarının da beğenisini kazanacaktır. Kolay silinebilir ve leke tutmayan modelleri de salon koltuk takımlarında düşünebilirsiniz.

Duvar rengi unutulmamalı.

Küçük salon dekorasyonlarında yerden hafif yüksek modeller en ideal seçimdir. Çünkü direk zemine oturmayan bu koltuk takımları evlerinizin dekorunu boğmayacaktır. Aksine ferah ve görsel olarak da iç açıcı bir görünüm verecektir. Küçük bir salonda en dikkat çeken noktalardan biri de salondaki duvarlarınızın rengidir. Açık renkli duvar renkleri salonlarınızı olduğunca güzel göstermektedir. Bu yüzden salonlarınızda kullanacağınız duvar renklerinde açık tasarımlar harikulade bir görselliği de beraberinde getirecektir. Salonunuzun geniş ve ferah gösteren bu renkleri tercih etmenizde fayda var.

beyaz-oturma-odası-dekorasyonu

Küçük salon dekorlarında en can alıcı ve kritik nokta ise gereğinden fazla mobilya ürünlerini dekorunuzda kullanmamanız ve büyük boyutlu eşyalarla salonunuzu giydirmemenizdir. Örneğin; salonunuzda kocaman bir kitaplığa yer vermeniz sonucunda salonunuzda adım atacak yer bırakmamanız ya da kaba bir görünüme sahip olan tv üniteleri ile salonunuzu daha kasvetli bir hale sokmanız dolayısıyla küçük salonunuzu her açıdan kötü gösterecektir.

Köşe koltuk takımları ile farklı bir hava katın.

Küçük ve dar salonunuz da kullanacağınız koltuk takımları içinde köşe koltuk takımları da mükemmel bir ambiyans yaratmaktadır. Köşe koltuk takımları salonunuzda kullanacağınız mobilya sayısını azaltmanın yanında hoş bir konsept de oluşturabilmeniz mümkündür. Koltuk takımınızda kullanacağınız renklerde salonunuz üzerinde etkilidir. Canlı renkler salonlarınızı çok daha dinamik ve aktif gösterip dekorunuza derinlik ekleyecektir. Özellikle küçük salonunuzun merkezinde kullanacağınız canlı renkler ve arka planda düşüneceğiniz hafif soluk renkler ile yapacağınız kombinasyon etkileyici bir görünümü gözler önüne serecektir.

oturma_odası

Küçük salonunuzda koltuk takımınızla beraber ahşap sehpa takımlarını da düşünebilirsiniz. Salonunuz da kullanacağınız eşya sayısı ne kadar az olursa aslında o kadar rahat bir ortam yaratmanız söz konusu olabilir. İkili koltuk ve berjer modelleri ile yapacağınız kombinlerle dekorunuzun daha zengin ve derli toplu olmasını da sağlayabilirsiniz. Dar salonlarınızda kullanacağınız aksesuarlarda salonunuzun sadeliğine gösteriş ekleyerek öne çıkmasına yardım edecektir. Küçük salonunuzun duvarına yerleştireceğiniz bir ya da iki tablo ile de salonunuzun görünümünü önemli ölçüde etkileyebilirsiniz.