Mobilyada eskiye dönüş

Yönetici 11 Ekim 2013 1
Mobilyada eskiye dönüş

MOBİLYADA RETRO DÖNÜŞLER

Günümüzün modern mobilyaları, giderek sadeleşiyor. Eskiden evlerde bir çok ürün olurken, şimdilerde belli başlı mobilyalar bizi tatmin etmeye başladı.

Modern mobilya kullanımı 21. yüzyıl başlarından itibaren yaygınlaşmaya başladı. Mobilyaya artan talebi karşılayabilmek için, seri üretime gerek duyuldu. Seri üretimden dolayı ölçülerde standartlaşmaya gidilerek el işçiliği azaldı. Bunun yerine makine işçiliği kısa zamanda , çok mobilya üretmek daha karlı hale geldi. Günümüze bakıldığında modern mobilya ve seri üretim olarak son noktaya gelindiğini görüyoruz. Mobilyaları ülkeler arası ulaşım ve taşımada, problem yaşamamak için özel bağlantı elemanları geliştirildi. Bu sayede mobilyalar parça halinde, küçük paketlere konularak uluslararası dolaşıma rahatlıkla çıkarılabiliyorlar. Mobilyalar özel bağlantı elamanlarının kullanılması ile montajı çok kolay ve daha ekonomik hale geldi.

dekorasyon-1

Modern mobilya model değişimi de sürekli bir yenilenme içerisinde. Çünkü günümüzün yaratıcı insanları durmak bilmiyor. Metal ayaklar, cam, plastik ve yüzey kaplamaları, profil çerçeve alüminyum ve aksesuarları ve birçok yardımcı malzeme kullanılıyor. Akla hayale gelmeyen, henüz kullanılmamış ve kullanılmayı bekleyen o kadar çok aksesuar var ki!

Eskiden ahşap mobilyaların kullanıldığı dönemde ağaç malzemenin çok olması nedeniyle bütün mobilyalar ahşap malzemeden yapılıyordu. Klasik mobilyalar için de genellikle meşe, maun, abanoz, ceviz, kayın ve ıhlamur ağacı kullanılıyordu.
Eski zamanlardaki mobilyada el işçiliği fazla olduğundan dolayı mobilya üretimi sınırlı ve az sayıda yapılıyordu. Çünkü teknoloji şimdiki kadar gelişmemişti. Mesela önceki zamanlarda mobilya ustaları (gerçek sanat ustaları), ayda ancak 4 adet sandalye yapabilirken, teknoloji ile birlikte üretim ve malzeme işçiliği hızlandı. Şimdilerde özel (CNC) makineler sayesinde, günde 100 takım yemek odası üretiliyor, hatta daha fazla. Gelişen bu teknoloji ile birlikte, modern mobilya ve ürün tasarımları oldukça gelişti. Artık günümüzde görülüyor ki bu işin sonu yok!

dekorasyon-2

Şimdilerde üreticiler ve tasarımcılar yeniden el işçiliği ve sade olan ahşap mobilyalara tekrar yönelmeye başladılar. Seri üretim yapan büyük mobilya şirketleri de müşterilerinin bu yöndeki taleplerine göre ham ağaç ya da ham mdf malzemenin üzerine (eskitme) özel boya uyguluyorlar. Örneğin ceviz, kayın vb. renkler ile doğal ahşap görünümü elde ederek müşterilerin beğenilerine sunuyorlar. Çok modern olan bir tasarıma bile yavaş yavaş eski dokunuşlar yeniden kazandırılıyor. Mesela bir bebek odası mobilyasının hem ayaklarını, hem de kulplarını tamamen ahşap malzemeden ya da ahşap boyadan yapıyorlar. Burada önemli olan, ilk zamanlardaki mobilyaların görünümüne ulaşmak ve o estetiği yakalamak! Yine bunun yanında benzer doğallıklar, bahçe mobilyalarında görülüyor.

Birçoğumuz yeniden hatırlayabilir. Çok eski tarihe gitmeye gerek yok. Hatta günümüzde bile köy evlerinin önünde kullanılıyor. Yani bahçe mobilyaları, ilk zamanlardaki gibi, ham kütük ve tomruklardan şekil verilerek yeniden tasarlanıyor. Çünkü günümüzün yeni trendi biraz da bu oldu. Eskiden büyükannelerimizin kullandığı, sıradan mobilyaları yeniden şekil kazandırarak, günümüzün modern mobilyalarına uyarlıyoruz. Mobilyada bu eskiye dönüş fikri de sanırız çok sürmez. Belli bir zaman sonra yeniden farklı bir şeyler yapılmaya başlanır…


One Comment »

  1. Cennet 29 Kasım 2013 at 10:55 - Reply

    klasik lüks mobilyalar uzun ömürlü ve şık olduğu için benim favorim her zaman. ayrıca klasik mobilyalardaki ihtişam ve şıklık diğer mobilyalarda ikisini birarada görmek mümkün değil.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica