Sağlıklı Bir Uyku İçin Sağlıklı Yatak Seçimi

Yönetici 10 Ekim 2013 1
Sağlıklı Bir Uyku İçin Sağlıklı Yatak Seçimi

Uykuya ayırdığımız zamanı dikkate alırsak yatak seçimi önemini daha rahat kavrarız.

Sağlıklı yatak seçimi için ortopedik modelleri tercih etmek yerinde ve sağlıklı bir seçim olacaktır. Yatak seçimi önemlidir çünkü sağlıklı uyku sağlığımızın temel taşıdır.

Eğer ki bu önemli kriteri yok sayarsak uzun vadede özellikle belde bel fıtığı, bel ağrısı, bel kemik sorunları gibi çok ciddi sağlık sorunları yaşayabiliriz.

Sağlığımız için önemli bir mevzu olan yatak seçimimizi yaparken yatak üretimini profesyonel olarak yapan firmaları tercih etmeliyiz.

Tercihlerinizi Visco yataklardan yana yapabilirsiniz peki nedir bu Visco yataklar?

Visco ısıya ve ağırlığa duyarlı olarak şekil alan, bu etkilerden uzaklaştırıldığında ise eski formuna kavuşan bir maddedir. Normal süngerdeki düzensiz hücre dizilimleri Nasa’nın astronotların bedenine uygulanan yüksek basıncı en aza indirgeme ihtiyacından dolayı milyon dolarlık araştırma bütçeleriyle düzenli hale getirilmiştir. Bunun sonucunda da Visco dediğimiz madde çıkmıştır. Normal süngerden farklılıkları ise katkı maddeleri daha farklı ve yoğunluğu süngere oranla kat kat fazladır. Bu da dayanımız yaklaşık on kata kadar çıkartmaktadır.

Visco yatakların en büyük karakteristik özellikleri dansite denilen yoğunluk ile ölçülür. Dansite kilogram/metreküp orantısıdır. 80 dansite bir ürünün açıklaması bir metreküp Visco malzemesinin 80kg’a denk geldiğini gösterir. Dansite yükseldikçe yoğunluk artacağı için sertlik derecesi de yükselecektir fakat sertliğe etki eden en önemli etken dansite olsa da tek başına dansite ile sertlik ölçmek mümkün olmamaktadır.
Sertliğe etki eden sıcaklık ve kumaş özellikleri vardır. Ayrıca yatağın size göre sertliğini belirlemek için kilo ve boy orantısı vardır. Bunların içerisinde en çok etkili olan kilo ve boy orantısıdır. Bir yatağı alırken öncelikle dikkat edilmesi gereken standart budur. Yüksek kilolu bir kişiye 80 dansite bir ürün yumuşak gelirken alçak kilolu bir ürüne yüksek dansiteli bir ürün yumuşak gelecektir. Bu sebeple ideal sertliği bulmak için gerekli verilerden bir tanesi Boy-Kilo orantısıdır.

yatak-1

Boyunuza ve kilonuza uygun yatak seçimi ise şu şekilde gerçekleştirilir:

Bu sertlik dereceleri kullanılan ortam sıcaklığı ile orantılı olduğundan dolayı oda sıcaklığı sürekli yüksek olan bölgelerde 70 dansite ürün yumuşayacağı için yukarıda bahsetmiş olduğumuz kilo-boy oranları değişecektir.

Bir diğer etken olan kumaş cinsi de bu konuda önem arz etmektedir. Örnek verecek olursak eğer;

Visco&Air 70 dansite bir ürün olmasına rağmen kumaşının özellikleri sayesinde yukarıdaki skalaya göre daha ağır bedenler taşıyabilir. Outlast modeli ise daha ince bir kumaş yapısına sahip olduğundan dolayı 60 dansite bir ürüne nazaran yukarıdaki maksimum kilo oranları değişebilir.


One Comment »

  1. emine 3 Mart 2014 at 17:04 - Reply

    bel rahatsızlığımdan dolayı ortopedik yatak kullanıyorum. kesinlikle diğer yataklara nazaran faydası oluyor.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica