2-3 Yaş İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

Yönetici 11 Ekim 2013 1
2-3 Yaş İçin Beyin Geliştirici Aktiviteler

ÇOÇUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMLERİNİN OLUŞMAYA BAŞLADIĞI DÖNEM: 2-3 YAŞ DÖNEMİ

Çocuklarınızın zihinsel gelişimlerinin tamamlandığı dönem olan 2-3 yaş aralığında dış dünya anlamlanmaya ve keşfedilmeye hazırdır. Bu dönemlerde çocuklarınız zihin gelişimi için onları yönlendirici aktiviteleri göz ardı etmeden onlarla vakit geçirin

bebek_1

Çocuklarınızın kendi özel alanlarını oluşturmalarını ve kendilerini geliştirmelerini sağlayın.Peki bunu nasıl yapacağım dediğinizi duyar gibi olduk ve size bazı annelerin tavsiyelerini iletiyoruz.

İlk olarak çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını destekleyen oyunları tercih edin. Evinizde elinizin altında bulunan pek çok eşyadan, farklı oyuncaklar yaratmasını, yeni kullanım şekilleri ortaya çıkarmasını destekleyin. Günlük aktiviteleriniz sırasında neler yaptığınızı çocuğunuza anlatın.Elinize aldığınız veya gördüğünüz herhangi bir eşyanın rengi, şekli ve sayısı hakkında bilgi verin.

bebek_2

Çocuğunuza mutlaka okuyun. Çocuğunuz okuduğunuz sayfadaki harf ve kelimeleri öğrenme isteği gösterirse,bu isteğe cevap verin.

Günlük ev işlerine onu da dahil edin. Masa kurmak, bulaşık yıkamak gibi ev işlerine yardımcı olmak çocuğunuzun bir yandan yeni kelimler öğrenmesine, sayı sayma ve gruplamasına yardımcı olurken, diğer yandan direktifleri dinlenme ve uygulama konusunda destek verir.
Beraber müzik dinleyin, çocuğunuzla birlikte dışarı çıkın,yeni yerler keşfedin.

bebek_3

Çocuğunuzun  kurduğu oyunlara dahil olun. Bebek, kukla,oyuncak ev gibi objelerle hayali oyunlar kurmasını destekleyin.

İşlerini kendi yapması için cesaretlendirin.
Ev eşyalarının rengini söyleyin.
Diğer çocuklarla bir arada olabileceği aktiviteler planlayın.
Beraber boya kalemleri ile resim yapın.
Tuvalet eğitimine başlayın. Öncelikle oturağı gösterin ama acele etmeyin. Çocuğunuz bu beceriyi kendi adımlarıyla öğrenecektir.


One Comment »

  1. ahsen 4 Mart 2014 at 09:38 - Reply

    bildiğim kadarıyla fransada çizgi film yasaklanmış. bizde de durum tam tersi çocukları oturtuyoruz televizyonun başına akşama kadar çizgi filmlerin biri bitip biri başlıyor. ama bu çizgi filmler çocukların beyin hızını yavaşlatıyormuş. bence ebeveynler bu duruma dikkat etmeli ve çocukların gelişim çağında onlar için beyin geliştirici aktiviteler yaptırmalı.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica