Çocuklarınıza Düzen Kazandıran Eğlenceli Odalar

Yönetici 11 Ekim 2013 1
Çocuklarınıza Düzen Kazandıran Eğlenceli Odalar

ÇOCUKLARIN BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖR:ODA DÜZENİ

Her başarılı çocuğun ardında bir anne vardır. Anneler çocuklarını başarıya motive ederken onların hayatlarını da yola koyar. Düzene ve temizliğe önem veren anneler üzerinde yapılan bir araştırmada bu annelerin düzenli çocuklarının hayatta daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

çocuk_odaları_1

Her annenin en büyük kabusudur etrafa saçılan eşyalar. Atılmış kitaplar, savrulan kıyafetler birbirine girmiş dolap içleri. Düzensizlik özellikle de sorumsuzlukla birleşince tam bir başarı düşmanı olup karşımıza çıkıverir. Dağınık bir ortamı ve çalışması olan çocukların başarıları da inişli çıkışlı olur.

Herhangi bir problemi (dikkat eksikliği, depresyon vb.) olmadığı halde, iyi bir düzenleme ve planlama yapamayan, düzenleme becerisi gelişmemiş bir çocuk; derslerinde genellikle, nereden başlayacağını, neyi nerede kullanacağını bilemez. Böyle bir çocuğa göre işler zorlaşır, dersin başına oturmak güç gelir. Peki çocuğumuza düzenli olma alışkanlığını kazandırmak için neler yapabiliriz?
Öncelikle anne-baba model olmalı. Küçük yaşlardan eşyalarını düzenlemesi çocuğa öğretilmelidir.Kullandığı eşyaları olması gereken yere bırakma alışkanlığı verilmelidir.

çocuk_odaları_2

Bazı anne-babalar çocuklarının yaptığı işi beğenmediği için, aynı işi baştan yapar. Bu hatalı tutum çocuğun iş yapma becerisini yıkar ve iş yapmaktan alıkoyar. Zamanla çocuğun kendine olan güvenini de olumsuz etkiler. Ev işlerinde anne-babaya yardımcı olarak bazı becerileri kazanması sağlanabilir. Boyama, çizim, elektrik süpürgesi kullanmak, yemek pişirmek gibi faaliyetler el-göz koordinasyonunu geliştiren etkenlerdir.Anne-baba çocuğa yaşına göre sorumluluk verip desteklemelidir. Çocuklarınıza sevecekleri, eğlenceli ve renkli odalar hazırlarsanız onları kullanmak için dağıtma alışkanlıklarından vazgeçebilirler. Önlüklerini, çantalarını asabilecekleri kendi boylarında birer dilsiz uşak, okul sonrası faciayı engelleyebilir.

Peki dağınık çocuk, ne gibi sıkıntılar yaşar?
İlk başta dağınık çocuk ertesi güne ait okul hazırlıklarını yapamaz. Gününü verimli planlayamaz ve zamanı iyi kullanamaz.Yapacağı işleri öncelik sırasına koyamaz.Harçlığını verimli kullanamaz. Aradığını bulamaz, ödevlerini yetiştiremez. Kapasitesini tam kullanamaz. Düzenli çocuk ise; sorumluluk alır ve sorumluluktan kaçmaz. Bağımsız iş yapma gücünü kendinde görebilir. Zamanı gerektiği gibi ve planlayarak kullanır. Düzenli ders çalışma alışkanlığı oluşturabilir. Düzenli not ve defter tutarak başarısını artırır. Odasındaki gerekli tertip ve düzeni sağlar.

çocuk_odaları_3


One Comment »

  1. nuray 4 Mart 2014 at 09:36 - Reply

    bir odanın düzeni kesinlikle çalışma verimini büyük oranda etkiliyor. bu yüzden de bence kesinlikle çocuk ve genç odası dekorasyonlarında düzeni sağlayacak tarzda mobilya modelleri seçilmeli.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica