Cami Halısı Modelleri Nasıl Olmalı

Yönetici 12 Kasım 2013 1
Cami Halısı Modelleri Nasıl Olmalı

Her dini inanış saygıyla karşılanmalıdır. Her dine inanan insanalar yapmaları gereken dini zorunluluklarını rahatça yerine getirebilmelidirler. Her din de farklı ibadet şekilleri vardır. Bu ibadet şekillerinde her din için farklı dini alanlar gerektirir. Hristiyanlar için bu mekânlar kiliseler, Müslümanlar için ise bu mekânların başında camiler gelir.

cami-halısı-1

Camiler Müslümanların günde beş defa farklı zamanlarda uğrayarak namaz ibadetlerini yerine getirdikleri mekânlardır. Gerek dış mimarisi gerekse iç tasarımı bakımından camiler çok gösterişli mekânlardır. Camilerde sürekli olarak bir insan akışı vardır. Her vakitte cemaat olarak ve aralarda tek olarak insanlar namaz ibadetlerini yerine getirirler. Yüce yaradan ile insanın baş başa kaldığı camilerde sağlığa uygunluk ve sessizlik çok önemli bir faktördür. Herkes kendi ibadetini yaptığı gibi başkalarının ibadetinde engel olacak tutum ve davranışlardan kaçınmalıdır. Camilerde sağlık bilgisi konusunda en dikkat edilmesi gereken nokta cami halılarıdır. Sürekli insanların dolaştığı halı her zaman temiz tutulmalıdır. Bazen birilerinin ayak ile bastıkları noktalara bir başka insan başını koyarak secde etmektedir. Bu durum sağlık bilgisi konusunda ne kadar dikkatli olunması gerektiğinin bir sebebidir.

cami-halısı-3

Camiler eski zamanlarda cami el dokuma halılar ile döşenmekteydi. Fakat günümüz teknolojisinde antibakteriyal halılar bulunması ile artık bu gelenek kaldırılmıştır. Çünkü el dokuma halılar hijyen ve temizleme açısından çok kullanışlı değildirler. Cami halı desenleri bir caminin manevi atmosferi açısından da çok önem arz etmektedir. Uygun desenler ile cami içinde manevi hava arttırılabilir ve insanlar için daha uygun bir ibadet alanı oluşturulabilir. Cami halısı fiyatları caminin büyüklüğüne ve seçilen halının kalitesine göre çok farklılıklar göstermektedir. Cami halısında kullanılan farklı desenler veya halının anti bakteriyel özellikte olması fiyatlarda artışa sebep olmaktadır. Fakat bu işlemin manevi bir duygu ile ve sadece ibadete önem veren insanların gönüllerinden isteyerek verdikleri paralarla yapılıyor olması sıradan bir halı döşeme işlemi olmadığını anlaşılması gereklidir.
BENZER KONULAR »

One Comment »

  1. gülhan 4 Mart 2014 at 17:15 - Reply

    cami halıları bence camiye girildiği zaman o manevi duyguyu yansıtacak tarzda olmalı ve kesinlikle herşeyden önce tertemiz olmalı. ibadet temizlik gerektirir bu yüzden de camide bulunan halıların temiz olması bence büyük önem taşıyor.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica