Yeni Konut Projelerinde Daireler Küçülüyor

 Yeni Konut Projelerinde Daireler Küçülüyor

Türkiye’nin pek çok yerinde inşaat firmaları tarafından yeni konut projeleri planlanmaktadır. Konut projeleri konusunda fikir yürüten pek çok kişi dairelerin daha küçük ve daha kullanışlı olması konusunda fikir birliğine varıyor. Bunun nedeni küçük olan dairelerin tasarımının son derece pratik olması ve küçük dairelerin daha fazla alıcı bulması…

konut-proje-1

Özellikle gençler 1+1 olan stüdyo tipi dairelerde zaman geçirmek konusunda son derece istekli… Genellikle bireysel yaşama önem veren ve yalnız yaşayan genç bireylerin küçük dairelerde yaşamak konusunda istekli olduğu görülmektedir. Sadece öğrencinin bol olduğu İzmir, Eskişehir, Ankara gibi illerde değil başka pek çok illerde yeni konut projeleri planlandığında küçük tip dairelere daha fazla yatırım yapıldığı gözden kaçmıyor.

Bireysel yaşamın bu kadar fazla önemsenmesinin sonucunda yeni konut projelerinin de bu yönde değişim göstermesi oldukça olağan karşılanıyor. Genellikle ekonomik özgürlüklerini kazanan genç kitleler yalnız yaşamaktan yana tercihte bulunuyor. Dolayısıyla bu da evlilik yaş ortalamasının artmasını beraberinde getiriyor. Hane başına düşen kişi sayısının azalması nedeni ile gençler 1+1 stüdyo tipi dairelerde kalmak konusunda istekli davranıyor. Söz konusu daireler aynı zamanda ısıtma ve soğutma konusunda da tasarruf sağlıyor. Bunun yanında temizlik kolaylığı da bu dairelerin tercih edilmesinin başka bir nedeni… Sadece Avrupa ve Amerika’da değil, Türkiye’de de gençlerin tercihlerinin değişmesi yeni konut projeleri konusunda yapılan seçimlere de yansıyor.

konut-proje-3

Satın alma gücünü optimum seviyede kullanmak isteyen gençler orta ve uzun vadede büyük bir borç yükünün altına girmektense daha uygun olan küçük bir daireye yerleşmek konusunda daha istekli davranıyor. Türkiye’de yaşayan nüfusun gelenek ve göreneklerinin değişmesi, aileden ayrı yaşama istediği gibi kavramlar gençlerin bakış açısının da değişmesini sağlıyor. Bakış açısının değişmesi toplumun ekonomik yapısını da değiştiren bir faktör. Bu faktörün yeni konut projeleri konusunda etkide bulunması oldukça olağan karşılanıyor.