Halı Seçim Kriterleri

Yönetici 22 Ekim 2013 1

HALI SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT

Evinize ‘sıcacık’ bir hava katan halıları seçerken bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Fiyat, renk ve boyutun yanı sıra, halının türü ve kullanılacağı mekanın durumu seçimi yönlendiriyor.

İç dekorasyonun bütünleyici detaylarından biri olan halıları seçerken, öncelikle halının ihtiyacınıza cevap verip vermediğine bakmanız öneriliyor. Uzmanlar; her zevke ve keseye göre halı çeşidi olsa bile, içlerinden size en uygun olanını bulmanız için şunları öneriyor:

Halının kullanılacağı zemin seçiminizde önemli rol oynamalı. Oturma odası gibi yaşam alanlarında aşınmaya dirençli halılar tercih edilmeli.

Dayanıklı olmalı
Halının yumuşaklığı, kırışma yoğunluğu, suya ve ışığa karşı duyarlılığı da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Yeni görünümünü uzun süre muhafaza edebilen, dayanıklı ve düşük bakım maliyetli halılar; kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı sağlar.
Halının kolay döşenebilmesi, kolay temizlenebilmesi, ses emiciliği ve ısı yalıtımı gibi özelliklere sahip olması, kolay tutuşmayan bir yapıya sahip olmasına da dikkat edilmelidir.

Yer önemli
Çocuk odasında daha yoğun bir kullanım olacağından ve kirlenmeye daha fazla dayanıklı olan sık halılar tercih edilmeli. Neme ve küfe de dayanıklı olan elyaf ile üretilmiş halılar ise dış mekanlarda kullanım için idealdir.

Toplu yaşam alanları için halı seçerken ise kalite ve maliyet arasındaki ilişki gözetilerek daha yoğun kullanıma maruz kalacağı düşünülerek aşınma, kir ve leke oluşumunu engelleyecek çeşitler üzerinde yoğunlaşmalıdır.

Duvardan duvara
Desen, renk ve doku olarak sınırsız seçenekler sunan duvardan duvara halı, sağladığı avantajlarla öne çıkan bir halı türü. Hareket özgürlüğü sağlaması, her türlü zemine uygulanabilmesi ve kolaylıkla sökülebilmesi nedeniyle tercih ediliyor. Isı ve ses yalıtımı ile kaygan olmayan bir yüzey sağlaması da duvardan duvara halıyı avantajlı hale getiriyor.

Açık renk evi geniş gösterir
Halının rengi ve deseni mekanın havasını doğrudan etkileyen faktörlerdir. Açık renk bir halı, alanın daha geniş ve ferah görünmesini sağlarken, ışığı yansıtma özelliği mekanı daha aydınlık yapar. Koyu renkler ise daha sıcak bir atmosfer yaratılmasına yardımcı olabilir. Orta renk tonlarındaki halılar daha kolay temizlenme imkanı sunar. Düzensiz ve çok renkli desenler, kir ve lekelerin görünürlüğünü azaltır. Büyük desenli halılar, mekanı daha dar, küçük desenli halılar ise daha geniş gösterir.

Nasıl temizlemeli?
• Halınızı sadece yıkayarak temizlemeniz şart değil. Yazın güneşli havalarda hav kısmı yere gelmek suretiyle en az üç saat güneşte bekletilip, sırtına hafif darbeler vurarak içinde biriken tozlardan arındırabilirsiniz. Süpürdükten sonra sirkeli ve sabunlu su ile silebilirsiniz.
• Temizlik işlemi yapılırken saçaklara çok dikkat etmek gerekir. Saçakların nemden dolayı çürümesi ve eksilmesi, halının değerini düşürür.
• Dört-beş ay boyunca hiç havalandırılmayan mekanlardaki halılar güve tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden halıların naftalinlenmesi gerekir.
• İpek ve yün halıların birinci ve en önemli düşmanı rutubettir. Bu nedenle halınızı kullanacağınız yeri seçerken malzemesini dikkate almalısınız.
• Doğru seçilmiş bir halının düzenli olarak bakımı, sıkışmış kirlerden kaynaklanan aşınmayı, kir ve leke oluşumunu engelleyerek halının ömrünü uzatır. Genel bakımın 12 ile 18 ayda bir yapılması önerilir.

Kaynak: Sabah


One Comment »

  1. sena nur 5 Mart 2014 at 17:03 - Reply

    geçen yıl ucuza bi halı almıştım 3 ay kullanamadım acayip toz kapıyo ve kesinlikle lekeler çok zor çıkıyordu.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica