İş Yerinin Kimliği Ofisler

Yönetici 10 Ekim 2013 2
İş Yerinin Kimliği Ofisler

OFİS YERLEŞİMLERİ BİR ŞİRKETİNİN KİMLİĞİNİN DIŞA YANSIMASI VE ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ ÖNEMİN AÇIKÇA DİLE GETİRİLEN ŞEKLİDİR.

Hayatınızın büyük bir kısmını iş yerlerimizde geçiriyoruz. Peki, iş yerlerimiz bizi ne kadar yansıtıyor? Ya da ergonomik olarak bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor mu?

Ofis yerleşimleri bir şirketinin kimliğinin dışa yansıması ve çalışanlarına verdiği önemin açıkça dile getirilen şeklidir.

Ofis yerleşimleriyle ilgili birkaç konuyu sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1. Ofisinizde modern çizgileri tercih edecekseniz dikkat etmeniz gereken ayrıntı abartılı tasarımlardan kaçınmak olmalıdır. Abartılı tasarımlar kişiliğiniz hakkında ipuçları vermenize, yanlış seçimler ile yanlış anlaşılmanıza ya da gözünüzün bilgisayar ekranından kaymasına sebep olur. Ofisinizde yapılan toplantılarda gündemden çok tasarımlarınız dikkati toplayabilir.

2. Bir ofis dekorasyonunda belki de en önemli konu oturacağınız masanın konumudur. Ofisinizi dekore edilmeye başlandığınızda ilk önce masanızın yerini ayarlamalısınız.
3. Ofisinize yerleştireceğiniz kanepeler çok rahat olmamalıdır. Gelen konukların fazla rahatlayarak, içlerinde koltuktan kalkmama arzusu uyanmasına, dolayısıyla görüşmelerinizin gereğinden fazla uzun sürmesine, konunun odak noktasının saparak verimsiz görüşmeler yapmanıza sebep olabileceği gibi sizin motivasyonunuzu da bozabilir.
OFİS-MOBİLYA-1
4. Ofisinizde çok fazla eşya olmamalı. Kalabalık görüntü dikkatinizin sürekli olarak dağılmasına yol açar. Sizin sürekli taze ve canlı kalmanıza engel olur.
5. Ofisinizde çok fazla ayna olmamalı. Karşılıklı aynalar ofisinizi büyük gösterir ancak eşyaları da yansıtacağından kalabalık bir görüntü yaratır ve ruhuzu sıkar.
6. Odanıza yerleştiğiniz tabloların yeri ve desenleri doğru seçilmelidir. Odanıza görsel kalite katacağına inandığınız tablolar sizin görüş açınızın dışında olmalıdır. Masanızın arkasında yer alan bir tablo ile istediğinizi yakalarken, karşınızda asılı bir tablo hayallere dalmanıza sebep olabilir.
7. Ofisinizde dikkat dağıtıcı ve saldırgan bir tutum yaratabilen kırmızı renk ile uykunuzu getirebilecek turuncu renkler kullanmamalısınız.
8. Ofislerde özellikle sakin renkler, pastel ve soğuk renkler; açık gri, açık sarı. vb renkler kullanılmalıdır. Ofisinizde sarı objeler bilinç açar, muhasebe, bankacılık ya da ekonomi ile uğraşan kişilerin okudukları dosyaların ya da ekranlarının köşesinde sarı bir obje bulundurmaları sayıları daha rahat akıllarında tutmalarını sağlar.
ofis-2
9. Bir ofisin aydınlatması çok mühimdir. Zaten tüm gün ekrana bakmaktan, dosya incelemekten yorulan gözlerinizi bir de aydınlatma yıpratmamalıdır. Aydınlatmada mutlaka gözü yormayacak gün ışığı ampulleri kullanılmalıdır
10. Aydınlatmada dikkat edilecek bir başka nokta da ışığınızın bilgisayar ekran ışığının önüne geçmemesi ve gözün yorulmamasının sağlanmasıdır.
11. Aydınlatma ve masanız kadar bütün gün vaktinizi geçirdiğiniz oturduğunuz koltuğunuz da önemlidir. Koltuğunuz sizi rahat ettirmeli ancak rehavete kapılmamanız için çok da rahat olmamalıdır. Ancak sağlığınız için belinizi çok iyi kavramalı ve uygun yükseklikte olmalıdır. Oturduğunuzda dirsekleriniz masa hizasına denk gelmelidir
12. Ofislerde işinizden bunaldığınızda rahatlamak için bilardo masası ya da dart bulundurabilirsiniz. Bu oyunları oynamak agresif duygularınızı atmanıza yardımcı olur.
ofis-3

2 Comments »

  1. elvan 8 Kasım 2013 at 16:38 - Reply

    ofis dekorasyonu özellikle özel şirketler için büyük önem taşıyor. bu yüzden ofis dekorasyonu yapılırken aslından uzman görüşten faydalanılarak yapılmalı.

  2. aysima 13 Aralık 2013 at 10:17 - Reply

    ofis mobilyaları seçiminde aslında sadece konfor yeterli olmuyor yahut sadece şık görünüm yetmiyor. onun için ofis tasarımları yapılırken bir bütün olarak değerlendirilmeli ve bütün detaylar atlanmadan yapılmalı.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica