Metalin Bahçe Dekorasyonundaki Uzun Yolculuğu

Yönetici 11 Ekim 2013 1
Metalin Bahçe Dekorasyonundaki Uzun Yolculuğu

METALİN CAZİBESİ BAHÇE DEKORASYONUYLA BULUŞTU

Kolay şekil verilen metal bahçe dekorasyonun değişmez malzemeleri arasına girmeyi başardı. Farklı alaşımlar kullanılarak hazırlanan metal bahçe aksesuarları şık ve farklı bir tarz isteyenlerin tercihi oluyor

bahce-1

Bahçe tasarımlarına yer verdiğimiz yazı dizimizde sizlerle metal malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen bahçe dekorasyonu hakkında bilgi vereceğiz.

Metal, atmosferik koşullar altında korozyona uğramasına ve ağır olmasına karşın biraz bakımla rahatlıkla kullanılabilen ve pek çok malzemeye oranla oldukça sağlam olduğundan çok tercih edilen bir malzemedir. Oturma kısımları ahşap latalı olanları okyanus gemilerinin güvertelerinde kullanılmış, ama latalı bükme metal oturma elemanlarının en bilinen çeşitleri Fransızların “Boulevard” İngilizlerin “park” oturma elemanı olarak adlandırdıkları banklardır. Metal her çeşit yapı malzemesiyle uyum gösterdiği ve sağlam olduğu için yüzyıllardır bahçe dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Sokak ya da park görüntüsü verilmek istenen bahçelerde ve iç mekânlarda (pastane, kafe vb) günümüzde de geniş kullanımı bulunuyor. Metal ağırlıklı gruplara sahip bahçeler , genelde metal üstü ahşap şekillerde gördüğümüz ve kısaca bank adı verilen oturma gruplarıyla bilinirler. Özellikle dökme demir ve ahşap kaplamalar iyi bir ikili oluştururlar .

bahce-2

Bahçe salıncakları, sandalyeler, masalar ve özellikle ısı ve ışıkla ilgili aksesuarlar ile ilgili malzemelerde metal ve metal içeren öğeler rahatlıkla kullanılabilir. Ancak metal; nemli ortamda korozyona uğramasından dolayı, dikkat ve özen gösterilmesi gereken bir malzemedir.

bahce-3

Ayrıca ahşap ve taş malzemeye oranla ağır olan metal, şekillendirme sürecinde yüksek ısı ve iyi işçilik gerektirir. Fakat tüm bu olumsuzluklara karşın, günümüzde iyi işçiliğe ve kaliteli boya dokusuna sahip metal aksesuar ve gruplar, bahçelerimizin en sık köşelerinde yer almaktadır.


One Comment »

  1. aynur 1 Ocak 2014 at 11:29 - Reply

    eğer metal sağlamsa bahçe mobilyalarında kullanılabilir ama sandalyelerde konforu ne derecede sağlar bilmiyorum.

Yorum Yapabilirsiniz »


Mobilya modelleri
BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR.close

Yandex.Metrica